Zalety wypoczynku w Lesku

Co zrobić jeśli nasz portfel nie pęka w szwach, a jednak chcielibyśmy wybrać się gdzieś i zwyczajnie odpocząć? Nie ma z tym zmartwienia. Z pewnością pamiętacie nasz wpis o tanim nocowaniu w Mikoszewie [szczegóły: klysewicz.pl]. To oczywiście nie jedyna w Polsce miejscowość, w której można odpocząć za niewielką cenę.

Lesko to miasteczko, które wydawać by się mogło niepozorne – z kilkoma zabytkami, poza tym ciche i spokojne. Jest to jednak miejsce oferujące bardzo ciekawe możliwości spędzenia wolnego czasu i warte lepszego poznania przez każdego, kto zatrzymuje się w nim choć na chwilę, zwiedzając Bieszczady.

Miejscowość położona jest na tyle ciekawie, że określana bywa wręcz jako „Brama Bieszczad”. Aby w pełni docenić zasadność tego określenia, wybrać się warto do oddalonego ponad 6 km od samego Leska Rezerwatu Przyrody Góra Sobień [szczegóły: pieknywschod.pl] i zobaczyć, jaka rozciąga się stamtąd panorama. Przy okazji, na szczycie wzniesienia zobaczymy też ruiny zamku.

Także i Lesko ma swój zamek – tym razem doskonale zachowany. Zbudowany przez marszałka wielkiego koronnego Piotra Kmity Sobieńskiego herbu Szreniawa, w stylu gotyckim w XVI wieku, później był kilkukrotnie odnawiany i przebudowywany – ucierpiał m. in. w wyniku potopu szwedzkiego, a później w trakcie pożaru. Dzisiaj ozdobiony kolumnami ma charakter rezydencji inspirowanej renesansem. W jego wnętrzach znajduje się pensjonat i restauracja.

Wiele zabytków Leska związanych jest z kulturą żydowską. Znajdziemy tutaj największy i najlepiej zachowany w Bieszczadach kirkut oraz synagogę, w której obecnie znajduje się galeria sztuki oraz muzeum. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na zabytkowe kamieniczki, jak i okoliczne przydrożne kaplice, typowe dla regionu.

Kiedy przejdziemy do malowniczych okolic Leska, warto zwrócić uwagę, że uprawiać tu można wiele sportów. Bieszczady kojarzyć się mogą z pieszymi wędrówkami, ale to także doskonałe miejsce dla turystyki konnej i rowerowej – w okolicy wytyczone są piękne trasy. Miłośnicy sportów ekstremalnych nie będą również mieli powodów do narzekań. W rejonie możemy skorzystać z oferty paintballu, jazdy terenowymi samochodami, a lotniska szybowcowe i paralotniowe w najbliższym sąsiedztwie Leska – są aż dwa. To świetnie miejsce, aby oderwać się od ziemi, rozpocząć kurs szybowcowy, czy podziwiać okolicę z lotu ptaka jako pasażer. Zimą z kolei można w Lesku pojeździć na nartach, snowboadzie czy skorzystać z ekstremalnej odmiany zjazdu narciarskiego, jaką jest speed riding.

Spośród miejsc oferujących noclegi, Lesko daje szeroki wybór hoteli, pensjonatów, domków, agroturystyki czy kempingów. Baza noclegowa [szczegóły: meteor-turystyka.pl] każdemu umożliwi znalezienie czegoś dla siebie, podobnie jest w kwestii opcji spędzenia czasu.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>