Zabytki w okolicy Rowów

Sporo osób co roku przyjeżdża nad Bałtyk do miejscowości Rowy. Można tu plażować, opalać się, popływać na strzeżonym kąpielisku, zagrać w siatkówkę na piasku, lub pospacerować wzdłuż wybrzeża. Zarówno morze, jak i pobliskie jeziora, to doskonałe miejsca na wędkowanie i uprawianie sportów wodnych. Do pokonania szlaków turystycznych zaprasza Słowiński Park Narodowy. Urozmaicone atrakcjami hotelowe i prywatne noclegi w Rowach (meteor-turystyka.pl) zapraszają tu gości o bardzo różnorodnych zainteresowaniach.

Idąc brzegiem morza z Rowów do Łeby niewielką dróżką, która przebiega w sosnowym lesie, w połowie trasy spacerowicz dotrze do zabytkowej latarni morskiej o nazwie Czołpino. Wybudowano ją na wzniesieniu wysokim na 25 metrów, a drugie tyle ma sam budynek, tak że światło można dostrzec z morza już z daleka. Na górze latarni z czerwonych cegieł znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniała perspektywa okolicy. Panorama obejmuje linię wydm, leżących pomiędzy jeziorem Łebsko i Bałtykiem. Na horyzoncie niekiedy widać sylwetki przepływających okrętów, dla których wybudowano tu latarnię, ponieważ przez wieki rozbiło się nieopodal wiele statków.

Z wyspy Kamiennej na jeziorze Gardno przywieziono głazy, które po ociosaniu zostały wykorzystane do wybudowania neoromańskiego kościoła w Rowach. Dzisiaj ten budynek z dzwonnicą uważa się za zabytek. Na Kamiennej już od dawna nie wydobywa się kamieni, ponieważ na wyspie znajduje się rezerwat ptactwa, w którym natrafić można na rzadkie i cenne gatunki pierzastych mieszkańców.

Spacerując po Rowach można natrafić jeszcze na stare rybackie chaty, wybudowane specyficzną techniką szachulcową, charakterystyczną dla tych rejonów pomorskich. Warto wiedzieć, że tą sympatyczną miejscowość odwiedziło sporo znanych osób, takich jak Henryk Derby z Lancasteru, który potem został angielskim królem. Na tutejszym cmentarzu znajdują się groby wielu cudzoziemców, którzy przez wieki przewijali się przez wioskę. Dla turystów, którzy wykupują nad Bałtykiem noclegi, Rowy stanowią doskonałe miejsce na wakacyjny pobyt. Ta sympatyczna wieś, założona w XIII wieku przez uchodźców z Wolina, przyciąga turystów swoją historią i architekturą. Po powrocie z plaży można zwiedzić wiekowy cmentarz, kościółek i obejrzeć stare chaty rybackie. Podczas spacerów po okolicy warto także zahaczyć o urokliwą latarnię morską, z której rozciąga się panorama całej okolicy.


One thought on “Zabytki w okolicy Rowów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>