Wiejski, senny klimat wsi Krzyżowa

W urokliwym zakątku gminy Jeleśnia znajduje się wieś Krzyżowa. Rzecz jasna dla wielu nadal będzie to wciąż czarna plama na mapie. Wieś ma jednak wiele do zaoferowania przybywającym licznie do tego miejsca turystom. Znajduje się w województwie śląskim, w powiecie żywieckim. Położona jest ponad 500 m n.p.m. Osadę przecina spokojnie wijący się potok Krzyżówka.

Krzyżowa ma przede wszystkim rolniczy charakter. Liczne zabudowania gospodarcze, pola, łąki świadczą o tym najlepiej. Mieszkańcy miejscowości wspomagają swój domowy budżet oferując noclegi w swych domach. Miejscowość otoczona jest przez takie wzniesienia jak Krzyżowa, mająca ponad 725 m n.p.m. oraz Groniki mająca 648 m n.p.m. Oferta noclegowa w tej miejscowości nie jest zbyt dobrze rozwinięta. Większość dostępnych miejsc, to kwatery prywatne (wpisz w wyszukiwarkę -> "Krzyżowa noclegi meteor"). To idealne miejsce do wypoczynku dla tych, którzy stronią od zgiełku i hałasu wielkich miast. To przede wszystkim miejsce ze wspaniałymi warunkami do uprawiania turystyki pieszej oraz rowerowej. Przez miejscowość przebiegają dwa szlaki turystyczne. Pierwszy z nich oznakowany kolorem żółtym – biegnie przez Wierch Jabłonki aż po Przyborowo. Na trasie turyści będą mieli okazję wspiąć się na górę Przyborowiec mająca ponad 883 m n. p.m. Przez miejscowość przebiega również czarny szlak turystyczny. Idąc dalej dotrzemy do Hali Miziowej (wpisz w wyszukiwarkę -> Hala Miziowa wikipedia).

Trudno o Krzyżowej powiedzieć, by była ona prężnym ośrodkiem turystycznym. Można się jednak spodziewać, że znaczenie wsi Krzyżewo, w niedalekiej przyszłości z całą pewnością wzrośnie. Wszystko za sprawą wspaniałej przyrody oraz wyjątkowych warunków krajobrazowych. Miejscowość zachowuje swój senny, niczym niezakłócony charakter wiejskiej osady. Sama nazwa wywodzi się od Krzyżowskich – byli oni założycielami tej osady. W chwili obecnej może pełnić bazę wypadową do dalszych wędrówek po Beskidach Wysokich. W położonym nieopodal Korbielowie natrafimy na nieco lepszą infrastrukturę turystyczną. Wszystko za sprawą znajdującego się tam ośrodka narciarskiego. Wypoczynek w Krzyżowej jest więc doskonałym wyborem dla osób poszukujących ciszy i spokoju. Wspaniała panorama, rześkie, zdrowe powietrze pomogą nam zregenerować siły. Możemy liczyć na wspaniałą rodzinną atmosferę u gospodarzy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>