Miasto Ustka na przestrzeni wieków

Historia Ustki rozpoczyna się w czternastym wieku. Z tego okresu pochodzą najstarsze dokumenty wspominające o tej miejscowości. W dokumentach widnieją informacje, że istniał tam już wtedy port. Czternasty wiek to również trudny okres dla mieszkańców Ustki. Tocząca się wtedy wojna z zakonem  krzyżackim i problemy finansowe księcia Bogusława V zmusiły mieszkańców do samodzielnego wykupienia się spod panowania Krzyżaków.

W czternastym i piętnastym wieku nastąpił rozwój miejscowości – kilka razy przebudowano port, kanał portowy i dwa mola, które do dzisiaj są charakterystycznym elementem Ustki. Przez kolejne setki lat Ustka była w posiadaniu Szwedów, Brandenburgii, Niemiec, aż ostatecznie po drugiej wojnie światowej trafiła do Polski.

Miasto posiada wiele atrakcji. Są to głównie zabytki, powstałe przez setki lat istnienia Ustki. Jednym z nich jest dawna osada rybacka. Jest to kilka budynków w zabudowie szachulcowej przy ulicach Grunwaldzkiej, Kosynierów, Sprzymierzeńców i Beniowskiego. Jeszcze w dziewiętnastym wieku właśnie taka zabudowa dominowała w mieście. Domki rybackie z gliny i słomy były tanie w budowie i dość wytrzymałe. Wraz z rozwojem turystyki zaczęły powstawać nowoczesne, murowane pensjonaty i wille.

Budowano je w nowych dzielnicach, często zdarzało się jednak, że nowe budynki powstawały w miejscu rozebranej zabudowy szachulcowej. Zachowane na kilku ulicach domki są dobrym przykładem historii miejscowości i przypominają o rybackich korzeniach.

Kolejnym zabytkiem jest dworzec kolejowy w Ustce. Pochodzi on przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Obecny wygląd budynku to efekt przebudowy z lat 1909 – 1911. W czasach świetności na dworcu przeładowywano 250 tysięcy ton rocznie i odprawiano 50 tysięcy podróżnych.

Kolejny zabytek to budynek poczty. W 1875 roku wybudował go Franz Draheim, właściciel firmy odpowiedzialnej za budowę tutejszego kościoła. Nad zachodnim wybrzeżem znajdują się stare magazyny portowe. Są to jedne z najmłodszych zabytków – pochodzą z dwudziestego wieku. Najstarszymi budynkami w mieście są szachulcowe budynki nr 13 i 25 w Zaułku Kapitańskim. 

Jeden z budynków jest zamieszkany, w drugim urządzono restaurację. Przy samej plaży znajduje się Zajazd Dajana, a nad rzeką leżą Hotel Morze, Rejs i Fiaherman’s Hause. Ustka dysponuje dużym wyborem bazy noclegowej. Wiele osób, tak jak i my wybierając swoja bazę noclegowa skorzystało z serwisu Meteor. Nie ma wątpliwości, co do tego, że Ustka to nie tylko morze i plaża, ale także kawał historii. To wspaniała informacja dla tych, którzy wybierając się na wakacje lubią poznawać przeszłość miejsca, w którym się znajdują.


One thought on “Miasto Ustka na przestrzeni wieków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>