Klodzko – podziemia miasta

To, co stanowi największą turystyczną atrakcję Kłodzka, ciężko zobaczyć na pierwszy rzut oka. Mimo, że symbolem i wizytówką miasta jest wznoszący się nad nim obronny bastion, to najchętniej odwiedzanie przez przyjeżdżających tu turystów są podziemia ciągnące się zarówno pod fortecą, jak i pod starówką. Słynne piwnice i korytarze są efektem prac mieszczan i w pierwszej fazie swego funkcjonowania pełniły rolę magazynów dla tutejszych kupców. Wydrążone w skale piwnice zapewniały stałą i niską temperaturę o każdej porze roku, toteż artykuły oferowane przez handlowców były zawsze świeże. Ciemny klimat służył też ważeniu piwa – potrafiło ono leżakować nawet rok. Towary były skutecznie chronione nie tylko przed warunkami atmosferycznymi, ale i przed grabieżami.

Kłodzko przez swoje położenie, niemal przez cały okres swojej historii było narażone na wojenne zawieruchy i zniszczenia. Toteż podziemne tunele poza funkcją magazynową szybko stały się elementem systemu bezpieczeństwa miasta. Budowane były przede wszystkim w obrębie rynku. Cześć kamienic wokół placu jest połączona siecią korytarzy z ratuszem. Sklepy wokół były połączone podziemiami z domami właścicieli. Bardzo często o wartości obiektów w Kłodzku, stanowiła właśnie cześć pod powierzchnią. W czasach świetności miasta, system tych dróg był konsekrowany i zabezpieczany. Niestety II wojna światowa i okres powojenny to czas zaniedbań, w których zapomniano o tych spiżarniach. Zostały zalane, a nadziemna cześć miasta groziła zawaleniem. Dlatego w latach 60-tych dzięki naukowcom z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i wałbrzyskim górnikom, saperom i płetwonurkom udało się przywrócić cześć tych rejonów.

Miasto położone w sercu Kotliny Kłodzkiej do doskonałe miejsce na weekendowy wypad w celu zwiedzenia tej największej niespodzianki regionu. Każdy znajdzie tu odpowiednie noclegi. To nie tylko miasto (twierdza, podziemia i starówka), ale liczne atrakcje wokół: góry, szlaki turystyczne, kompleksy narciarskie oraz miejscowości sanatoryjne i jeziora. Bogata baza noclegowa czeka na turystów przez cały rok. Warto zapytać o rabaty na atrakcje miasta przy rezerwacji noclegów, gdyż ta aglomeracja ma na prawdę sporą dawkę punktów turystycznych do zaoferowania.

Podsumowując, w roku 1966 powstał plan rozkładu podziemi, a 10 lat później otwarto czynny do dziś fragment trasy nazwany "podziemną trasą turystyczną im. 1000-lecia Państwa Polskiego". Wielopoziomowa sieć wiedzie pod zabudowaniami. Na miłośników labiryntów, tajemnic, historii lub tych, którzy po prostu chcieliby zobaczyć coś ciekawego przez cały sezon czekają właśnie takie niespodzianki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>