Jezioro Sławskie – Lubuskie

Dla większości z nas synonimem udanych wakacji jest wyjazd nad morze i to nie byle jakie, bo Morze Bałtyckie. Mimo że nasze nadbrzeża są niewątpliwie urokliwym miejscem pełnym pięknych plaż oraz zniewalających zabytków, są w Polsce miejsca równie ciekawe. O naszych górach chyba nie warto wspominać, ponieważ każdy Polak wie, że to miejsce ma w sobie magię i nie trzeba nikogo przekonywać, że są one idealnym miejscem na spędzenie letniej przerwy od pracy, a przede wszystkim ferii zimowych. Nie ma przecież nic lepszego niż szusowanie po stokach, prawda? Dzisiaj jednak omówimy miejsce równie piękne, ale dużo mniej znane. Raz na jakiś czas warto przełamać rutynę i zobaczyć inny kawałek naszego zniewalającego kraju.

Idealnym pomysłem na tegoroczne wakacje może być wyjazd nad Jezioro Sławskie. Położone jest ono w województwie lubuskim na Pojezierzu Sławskim. Akwen liczy sobie ponad osiem kilometrów kwadratowych, a jego długość to aż dziewięć tysięcy dwieście metrów. Szerokość jeziora to około półtora kilometra. Można je więc zaliczyć do grupy średniej wielkości jezior słodkowodnych na terenie naszego kraju. Ciekawym elementem tego akwenu są wyspy, których łączna powierzchnia waha się w granicach dziesięciu hektarów. Są one siedliskiem dzikiego ptactwa wodnego, a co za tym idzie ciekawą atrakcją turystyczną tego terenu. Niestety wody jeziora zaliczane są raczej tych gorszych. Spowodowane jest to niepokojącymi wynikami ekspertyz fizykochemicznych oraz biologicznych. Główną przyczyną tego stanu są wylewane niegdyś to tego akwenu ścieki z okolicznych domostw oraz ośrodków wypoczynkowych. Na szczęście już wiele lat temu zatrzymano ten proces, a co za tym idzie: jakość wody nie ulega dalszej degradacji. Jezioro zasilane jest dwoma strugami: Czernicą [więcej] oraz Cienicą. Dodatkowo jest ono źródłem rzeki Obrzyca, która kieruje się na północ.

Oczywiście wybierając się na wczasy, musimy zadbać o odpowiedni nocleg [kliknij -> Sława noclegi / Meteor]. Na szczęście nie powinno być z tym większych problemów, ponieważ okoliczne miejscowości turystyczne, takie jak na przykład Sława posiadają rozbudowaną bazę noclegową.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>