Iwonicz Zdrój zimą, czyli atrakcje nie tylko uzdrowiskowe

Miejscowości o charakterze uzdrowiskowym z oczywistych względów opierają swoją turystyczną bazę na kuracjuszach odwiedzających je w celach typowo zdrowotnych. Czy to jednak oznacza, że miasta takie jak Iwonicz Zdrój nie są w stanie zaoferować nic ponad źródła wody uzdrowiskowej oraz liczne sanatoria, szpitale i gabinety zabiegowe? Okazuje się, że jest zupełnie inaczej, a Iwonicz Zdrój, mimo swojego zdecydowanie sanatoryjnego charakteru, potrafi zaskoczyć również zwykłych turystów.

Na narty do Iwonicza

W pobliżu działa zimą nawet kilkanaście aktywnych stoków narciarskich, które wyposażone są w nowoczesne wyciągi różnego typu. Dodatkowo, w Iwoniczu znajduje się niewielki kompleks skoczni narciarskich treningowych, na których w okresie zimowym swoich sił próbują przede wszystkim wychowankowie lokalnych szkół oraz ośrodków sportowych. Skocznie udostępniane są również dla turystów (skocznia K20), natomiast skocznie K40 i K60 są typowymi skoczniami zawodowymi. Popularną turystyczną atrakcją dla osób, które przyjeżdżają tu na ferie i wynajmują noclegi w Iwoniczu Zdrój (➩ meteor-turystyka.pl), są również trasy biegowe dla narciarzy, które wiodą głównymi szlakami letnimi. Ze względu na swoją specyfikę, przeznaczone są nawet dla osób, które dopiero co rozpoczynają przygodę z popularnymi biegówkami. Trasy są zróżnicowane, sięgają od 2 do nawet 24 kilometrów, z czego największym zainteresowaniem cieszy się szlak biegowy na Klimkówkę i do warzelni soli. Na korzystanie z takiej atrakcji trzeba być jednak przygotowanym, ponieważ nigdzie w okolicy nie ma wypożyczalni nart biegowych.

Inne atrakcje dla każdego

Oprócz propozycji typowo zimowych i zależnych od aktualnych opadów śniegu, w Iwoniczu Zdrój można skorzystać też z nieco innych opcji. Warto odwiedzić na przykład zabytkowy kościół z końca XIX wieku, znajdujący się w centrum miasta. Ponadto, sama baza noclegowa jest atrakcją samą w sobie, ponieważ wiele pensjonatów i ośrodków sanatoryjnych zlokalizowanych jest w zabytkowych budynkach pochodzących nawet z I połowy XIX wieku. Także większość pawilonów i łazienek mineralnych ma swoje początki w tym okresie, a część z nich jest zachowana nawet w nienaruszonym stanie. W Iwoniczu Zdroju znajduje się wiele pomników i tablic pamiątkowych, poświęconych osobom związanym z miastem, między innymi Karolowi Załuskiemu (założycielowi pierwszego nowożytnego kompleksu sanatoryjnego) i Wincentemu Polowi.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>