Góra Żar i loty szybowcem – Międzybrodzie Żywieckie

Wieś ta leży w województwie śląskim, w powiecie żywieckim. Jest to wieś o charakterze turystyczno-letniskowym. Jedną czwartą jej zabudowy stanowi tutejsza baza noclegowa, która wciąż się rozwija. Liczne domy letniskowe przyjmują gości i zapewniają im bardzo udane wczasy w Międzybrodziu Żywieckim.

Międzybrodzie Żywieckie jest położone na południowo-wschodnim brzegu Jeziora Międzybrodzkiego oraz w górach Beskidu Małego. Najsłynniejszym ich zboczem jest góra Żar, która już w latach 30. XX wieku cieszyła się dużym zainteresowaniem lotników. Głównym tego powodem było korzystne ukształtowanie wierzchołka góry oraz dobre warunki termiczne. W latach 1934-1936 zbudowano tu lotnisko oraz szkołę pilotów szybowcowych. Dużą atrakcją były zatem szybowce, których pilotów szkolono w zakresie lotów termicznych, falowych, żaglowych, wysokościowych i akrobacyjnych.

To tutaj właśnie odbyły się pierwsze powojenne Międzynarodowe Zawody Szybowcowe Krajów Demokracji Ludowej, w których zwyciężyli polscy piloci. Aż do końca lat 50. start szybowców odbywał się dzięki ludzkiej sile – a dokładniej, za pomocą gumowych lin, naciąganych przez ludzi. Dopiero w latach 60. do startu zaczęto używać samolotów. Miejsce to cieszy się również dużą popularnością wśród paralotniarzy. Od 2004 roku funkcjonuje również kolej linowo-terenowa, która prowadzi na Górę Żar. Wybudowano ją na torach dawnego wyciągu szybowcowego. Gdy dowiedziano się o modernizacji kolei na Gubałówkę, pojawił się pomysł, by tę dawną przenieść do Międzybrodzia Żywieckiego, a obok poprowadzić trasę narciarską. Pod koniec roku 2003 inwestycja została zrealizowana, a kolej oddano do eksploatacji. Jest ona bardzo dużą atrakcją w miejscowości, szczególnie w sezonie zimowym, kiedy działa również ośrodek narciarski na górze Żar.

Dużą ciekawostką na tego miejsca jest to, że na górze, na asfaltowej drodze prowadzącej na szczyt, występuje dość niecodzienne zjawisko – przedmioty wydają się toczyć pod górę, wbrew grawitacji. Jest to jednak tylko złudzenie optyczne. W miejscowości kręcono zdjęcia do dwóch filmów. Jeden z nich to „Pierwszy start”, film o szybownictwie, który zrealizowano w 1950 roku. Drugi to „Latające machiny kontra pan samochodzik”, czyli film przygodowy dla młodzieży, który został nakręcony i swoją premierę miał w 1991 roku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>